Dunlop grubunun temelleri hangi ülkede atıldı? Farklı lastik üreticilerini ve markalarını keşfedin ve hangi ülkede yer aldıklarını öğrenin. Bu makalede İngiliz markalarına odaklanıyoruz.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 16, 2021Categories: Markalar ve modeller325 kelime1.7 dakika okuma
Birleşik Krallık'ta yer alan lastik üreticilerini, imalatçılarını ve markaları keşfedin
İngiltere menşeli lastik markalarını tanıyor musunuz? © rezulteo

Lastik üreticisi Dunlop hangi ülkede doğdu?

1888 yılında İskoç veteriner John Boyd Dunlop günümüzde kullanılan lastiği Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde icat etti. 1889 yılından itibaren bu icadın tanıdığı büyük başarı sayesinde Dunlop grubunun ilk fabrikasını Dublin, İrlanda’da açtı. 1893 yılında Dunlop’un genel merkezi İngiltere’nin kuzeyindeki Carlisle’ye taşınmış olup grup daha sonrasında tamamen Birmingham şehrindeki “Fort Dunlop” fabrikasına yerleşme kararı aldı.

Şirketin 1984’de iflas beyanında bulunmasının ardından Dunlop kısmen Sumitomo Rubber firması tarafından satın alındı. Bu yeni oluşum birkaç sene sonra Goodyear’la el ele vererek markayı dünyanın dört bir yanında yönetmek üzere ortak bir girişim kurdu. Günümüzde Goodyear, Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya’daki Dunlop faaliyetlerinin sahibi konumundayken bu yetki Asya, Afrika ve Latin Amerika’da Sumitomo’ya ait.

Avon Tyres lastik markasının kökeni nedir?

Avon Rubber, 1885’de İngiltere’nin güneybatısında yer alan Avon Vadisi’nin kalbindeki Limpley Stoke isimli küçük bir köyde kuruldu. Firma 1904 yılında otomobil, motosiklet ve bisiklet lastikleri satan Avon Tyres markasını oluşturdu. Avon Tyres ve grubun bütün lastik faaliyetleri daha sonra 1997 yılından itibaren Amerikalı Cooper Tire şirketine satıldı. İşletme merkezi şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alsa da marka, lastiklerini hâlâ Birleşik Krallık’ta üretiyor.

Dmack lastik markası hangi ülkenin ürünü?

İngiltere’nin kuzeyindeki Carlisle’de faaliyetlerine başlayan DMACK markası, Pirelli’nin eski bir çalışanı olan Dick Cormack tarafından 2009’da kuruldu. Amacı: Ralli otomobillerine yönelik lastik sunmak. Marka 2011’den beri Michelin ile beraber FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın lastiklerini tedarik ediyor. Başlangıçta yalnızca yarış lastiklerini satışa sunan DMACK artık yolda kullanım onayına sahip lastikler de temin ediyor.

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku
  • Makaleyi oku