kayayasak tarafından 10/12/2013 tarihinde sorulan soru : Merhaba. Tourneo Connect Silver aracıma lastik alacam. otomobil olarak kullandığım aracıma alacağım lastiğin yük endeksi ne olmalıdır? 195 x 65 R15 XL dediklerinden mi yoksa 195 x 65 R15 91T mi?

kayayasak tarafından 10.12.2013 tarihinde verilen cevap :

Teşekkür ederim.

_______

rezulteo tarafından 10.12.2013 tarihinde verilen cevap :

Tekrar merhaba,

Aracınıza uygun yük ve hız endeksleri 91 T’dir.

Aracınıza uygun lastiklerin bulunduğu sayfa : https://lastik.rezulteo.com.tr/otomobil-4×4-ticari-lastikleri/ford/tourneo/connect-court/1.8-tdci-90

Bu sayfada ebatların hemen altında bulunan, mevsim bölümünde “kış ve kar lastikleri” seçeneğini işaretleyip, “Lastikleri göster” butonuna tıkladığınızda, aracınıza uygun lastikler listesine erişeceksiniz. Orada kimi zaman yük ve hız endekslerinin değiştiğini göreceksiniz.

Püf noktası şudur : Genel olarak daha yüksek endeksli lastiklere geçilebilir. Kış lastiklerindeki istisnai durum ise; hız endeksinin Q’ya kadar düşürülebilmesidir.

Saygılarımızla,

Rezulteo ekibi

_______

kayayasak tarafından 10.12.2013 tarihinde verilen cevap :

1.8 TDCI ( Dizel ) 90 hp gücünde motora sahip, Kısa şase diye tabir edilen standart karosere sahip bir araçtır.
ilginize teşekkür ederim.

_______

rezulteo tarafından 10.12.2013 tarihinde verilen cevap :

Merhaba,

Sorunuz için teşekkür ederiz. Aracınızın versiyon ve motor tipi bilgilerini verebilir misiniz? Bu bilgileri, bu konuya cevap olarak gönderirseniz, araç üreticiniz tarafından tavsiye edilen lastik ebatlarına ulaşabiliriz.

XL : yanak kısmı güçlendirilmiş lastik demektir. Böylelikle ağır araçlarda yanak üzerine binen yükten lastiklerin yanak kısmının zarar görmesini engellenir.

91 : Yük endeksidir. Lastik başına taşınabilen maksimum ağırlığı simgeler. Yük endeksi/ağırlık tablosunda, belirli bir yük endeksine sahip lastiğe karşılık gelen ağırlık bulunmaktadır.

T : Hız endeksidir. Bir lastiğin yapabileceği maksimum hız değerini simgeler. Örneğin, T 190km/s değerine denk gelmektedir. Bu değerleri, hız endeksi tablosundan edinebilirsiniz.

Ancak bilinmesi gereken, araç üreticiniz tarafınan tavsiye edilen hız endeksinden daha düşük endekse geçilmemelidir. Ancak daha yüksek bir endekse geçebilirsiniz. Kış lastiklerinde ise durum farklıdır, Q (160 km/s) değerine kadar düşebilirsiniz.

Dileriz bu bilgiler işinize yarar.

Saygılarımızla,

Rezulteo ekibi

Bu sorunun cevabını istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek sorular:

  • Cevabı gör
  • Cevabı gör
  • Cevabı gör
  • Cevabı gör