Lastiklerde Eco ve XL gibi ifadeler ne anlama geliyor?

melih.karagoz tarafından 22/11/2016 tarihinde sorulan soru : Merhaba Lastiklerde eco ve XL gibi ifadeler ne anlama geliyor tam olarak? Artıları ve eksileri nelerdir? Yapılan testlerde bunlar da baz alınıyo mu acaba? ve en önemlisi sizler önerir misiniz eco modelini takmayı veya XL takmayı?
misafir tarafından 22.11.2016 tarihinde verilen cevap :

Xl extra load demek ticari araçlar falan için ideal.yanaklar daha kalın.ama normal binek araçlarda gereksiz istisna olarak çok bozuk yollara giriyorsunuzdur stabilize veya delik deşik asvalt vs orda tercih edilebilir binek araclardada.ama asvalt vs alt takımları yol tutuşu negatif etkiler ama bu etkiler minimum da olabilir .

_______

rezulteo tarafından 22.11.2016 tarihinde verilen cevap :

Merhaba,

Eco lastikler yuvarlanma direnci düşük, yakıt tasarrufu sağlayan lastiklerdir.

XL, lastiğin yanağının mahruz kalabileceği şok ve darbelere karşı güçlendirilmesidir. Aracınız ağır yüke maruz kalıyorsa XL lastikleri önerebiliriz.

Testlerde kullanılan lastiklerin model ve ebat bilgileri, lastiği test eden kuruluşlar tarafından duyurulur. Testte XL lastik kullanıldıysa belirtilir.

Sadece eco ya da xl üzerinden bir seçim yapmak mantıklı olmayacaktır; lastiğin diğer alanlarda ki performansları da göz önüne alınmalıdır.

Saygılarımızla,
Rezulteo ekibi
www.rezulteo-lastik.com.tr
Bizi Facebook'ta takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/rezulteolastik
Ya da Twitter'da: https://twitter.com/rz_lastik