Opel Astra için kış lastiği

fire tarafından 19/11/2014 tarihinde sorulan soru : Merhaba! Aracım 2003 Opel Astra 1.6 HB. Ebatlar 195/60/15 88H.Kış lastiği almak istiyorum ancak. H serisi mi T serisi mi almalıyım?Ses yapma veya başka bir sıkıntı durumu olur mu? Ya da öneride bulunabilir misiniz? Burada kararsız kaldım.. T serisi taktıran arkadaşlarım var, binek araçlarına. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
rezulteo tarafından 19.11.2014 tarihinde verilen cevap :

Merhaba,

Sorunuz için teşekkür ederiz.
Bahsettiğiniz T ve H lastiklerin hız endeksleridir. Hız endeksi bir lastiğin yapabileceği maksimum hız sınırını ifade eder.

H: 210 km/saat
T: 190 km/saat

Almayı düşündüğünüz lastik kış lastiği olduğu için T hız endeksli olarak tercih edebilirsiniz. Kış lastiklerinde hız endeksini Q değerine yani 160 km/saat'e kadar düşürebilirsiniz. Bu arada hız endeksini düşürmek yerine yükseltebilirsiniz de. Ancak bu durum yaz lastiklerinde farklıdır. Yaz lastiklerinde hız endeksini yükseltebilirsiniz; ancak düşürmemelisiniz. Son olarak, lastiklerin fiyatları hız endekslerinin farklılığından kaynaklı olarak aynı model için çeşitlilik gösterebilir. Normalde hız endeksi yükseldikçe lastiğin fiyatı da artabilir.

Ses konusuna gelince, kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha seslidirler. Bu durum hız endeksinden değil lastiğin yapısından, hamurundan kaynaklanmaktadır.

Dileriz yardımcı olabilmişisizdir.

İyi günler dileriz.

Saygılarımızla,
Rezulteo ekibi

Bizi Facebook'ta takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/rezulteolastik
Ya da Twitter'da: https://twitter.com/rz_lastik