Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

ADAC ve TCS tarafından test edilen 2020 kompakt araçlar için, en iyi 15 kış lastiği

Touring Club Suisse (TCS) ve ADAC, 2020 sezonu kompakt araçlar ve diğer yol araçları için, yaygın kullanılan 205/55 R16 formatında15 kış lastiğini test etti. Beş lastik performansı ile dikkat çekerken, iki lastik tatmin edici sonuç elde edemedi.

Kış lastikleri testi: TCS ve ADAC, lastiklerin ıslak zeminde yol tutuş performanslarını kıyasladı

© TCS - Youtube

En iyi 15 kış lastiği kıyaslaması

Ortaklıklarından aldıkları güce dayanan Alman (ADAC) ve İsveç (TCS) en büyük sürücü dernekleri, 205/55 R16 formatı için, kapsamlı bir kış lastikleri testi gerçekleştirdi. Bu lastik formatı, Ford Focus, Hyundai i30, Mercedes Classe A, B ve C, Audi A3, BMW 1, 2 ve 3 serileri, Opel Astra, Volkswagen Golf ve Passat ve daha birçok araç gibi için onaylanmıştır. Bu kıyaslama için, lastikler Avrupa performans etiketlerine göre seçildiler. Yalnızca ıslak zeminde C veya üzeri frenleme notuna sahip lastikler kıyaslamaya dahil edildi:

Tatmin edici performans sağlamayan iki lastik

ADAC ve TCS, bu teste yeniden kaplanmış bir lastik olan King Meiler Winter Tact WT81'i de dahil etti. Performans etiketinde yeterli bir not almasına rağmen, bu lastik, ıslak ve kuru koşullarda düşük performansına dikkati çeken sürücü dernekleri tarafından önerilmiyor. Karlı zeminde iyi performansa sahip, 45.000 kilometre ömrüne sahip bir lastik için bu çok büyük bir talihsizlik.

Karlı zeminde kış lastikleri testi: ADAC ve TCS, kompakt araçlar için en iyi kar lastikleri kıyaslaması gerçekleştirdi

© ADAC

Kuru zeminde en kısa fren mesafesi performansına rağmen Tristar Snowpower HP lastiği de bu kategoride yer alıyor. Karlı zeminde dikkat çekici performansına rağmen, ıslak zeminde zayıf kalıyor. Test ile, bilhassa virajlarda, suda kızaklama direncinin ve ıslak yüzeyde sürüş hassasiyetinin yetersiz kaldığı anlaşılıyor.

Semperit Speed-Grip 3 tavsiye edilmesine engel bir performans sergilememekle birlikte, TCS ve ADAC'ın beklentilerinin gerisinde kalıyor. Islak zeminde tatmin edici performansa sahip ve karlı zeminde en iyi 3'ün arasında bulunuyor. Zaman zaman arkadan savrulma davranışı sergilemesi nedeniyle kuru zeminde zayıf kalıyor.

Tatmin edici performansa sahip yedi lastik

Kıyaslamada, ADAC ve TCS tarafından, "tatmin edici" mansiyonunu alsa da, en az bir kategorideki düşük performansları nedeniyle daha iyi bir derece elde edemeyen yedi lastik mevcut.

TCS ve ADAC kış lastikleri testi: Kuru zeminde, kompakt araçlar için lastik kıyaslaması

© ADAC

Giti GitiWinter W1 ve Pirelli Cinturato Winter lastikleri, kuru zeminde savrulmalarına neden olan düşük sürüş hassasiyetleri nedeniyle yüksek derece elde edemediler. Oysa Pirelli Cinturato Winter diğer yol koşullarında oldukça yüksek performans sergiliyor. Goodyear UltraGrip 9+ ile birlikte karda en yüksek performansa sahip iki lastik durumundalar. Continental WinterContact TS 860 ise ıslak zeminde en iyi ikinci sırada. Bu ikisi ve Toyo Observe S 944 için, Aşil tendonu kuru zemin.

Sava Eskimo HP2 bilhassa ıslak zeminde zayıf kalırken, Falken Eurowinter HS01 karlı zeminde zorlanıyor. 

En dengeli 5 lastik

Beş lastik, "özellikle tavsiye edilir" mansiyonunu alıyor. Bunun ölçekte mevcut en yüksek mansiyon olmadığını ve bu mansiyonun belli bir performansın diğerlerine göre daha az dikkate alındığı yaz lastiklerinin aksine, kış lastiklerinde elde edilmesinin daha zor olduğunu hatırlatalım. Yine de bu beş lastik, ADAC ve Touring Club Suisse'e göre çok iyi bir performans dengesi sergiliyor.

Maxxis Premitra Snow WP6, en iyinin biraz altında kalsa da ıslak koşullarda test edildiğinde emniyetli, karda yüksek performansa ve iyi bir eskime direncine sahip. Kuru zeminde en üstün performansa sahip. Hatta, bu kıyaslamanın bu kategorisinde en iyi lastik. Oldukça cazip olan fiyatı da büyük bir artısı. Zira bu en iyi 5 lastikten ortalama %25 daha düşük fiyata sahip. 

Kış lastikleri testi: ADAC ve TCS, kıyaslama için lastiklerin montajını gerçekleştirdi

© ADAC

Hankook Winter i*cept RS2 ve Dunlop Winter Sport 5 lastikleri, birbirleri ile neredeyse benzer ve dengeli performansları sayesinde aynı nihai dereceyi elde ediyorlar. Hankook'un fiyatı biraz daha hesaplı olmakla birlikte, Dunlop daha uzun ömürlü ve daha düşük yuvarlanma direncine sahi.

Michelin Alpin 6 de, Dunlop ile birlikte, uzun ömürlülük açısından liderliği paylaşıyor. Islak zeminde, kuru zeminde ve buzda daha iyi performansa sahip olmakla fiyatı biraz daha yüksek.

ADAC ve TCS'e göre, ıslak zemindeki şaşırtıcı performansı sayesinde, bu testin lideri Bridgestone Blizzak LM005 kış lastiği oluyor. Kuru zeminde son derece tatmin edici performans gösterirken, karda üstün bir emniyet sunuyor. Tek zayıf yanı, kategorinin en iyilerine göre ortalama bir kilometre ömrüne sahip olması.

En iyi 5 kış lastiği

+

-

Bridgestone Blizzak LM005

Açık arayla ıslak zeminde en iyi performans

Uzun ömürlülük

Michelin Alpin 6

Uzun ömürlülük, her alanda çok iyi performans

Fiyat

Dunlop Winter Sport 5

Yakıt tüketimi, uzun ömürlülük, kar

Gürültü

Hankook Winter i*cept RS2

Üstün denge

Gürültü

Maxxis Premitra SNow WP6

Kuru zeminde en iyi, çok cazip fiyat

KarTestin tüm sonuçlarını Touring Club Suisse sitesinde bulabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Sedan araçlar için, 2020 yılının en iyi kış lastikleri: auto motor sport testi

Alman dergisi auto motor und sport, BMW 3 Serisi sedan araçlar için 225/50 R17 ebadındaki 10 kış lastiğini test etti ve kıyasladı.

En iyi 2020 SUV kış lastikleri: Auto Bild tarafından kıyaslanan 10 lastik

Auto Bild dergisi, BMW X1 gibi SUV araçlar için 225/55 R17 formatındaki 10 lastiği test etti ve kıyasladı. Alman dergisi, bazen daha yüksek fiyatlı olsalar dahi kaliteli lastikler seçmemizi istiyor.

Auto Express'in 2020 kış lastikleri testi: 205/55 R16 formatında 9 lastik test edildi

Meşhur İngiliz dergisi Auto Express, şehir ve uzun yol araçları için, 205/55 R16 formatında 9 kış lastiğini test etti. Testin tamamlanmasını engelleyen korona virüs kısıtlamaları nedeniyle biraz özel bir kıyaslama olsa da piyasadaki en iyi kış lastikleri hakkında iyi bir fikir edinilmesini sağlıyor.

ADAC/TCS testine göre, SUV ve sedan araçlar için, en iyi 2020 kış lastikleri

ADAC ve Touring Club Suisse, 2020 yılının SUV'ları için en iyi kış lastiklerini kıyasladı. 235/55 R17 formatında test edilen 13 lastikten yalnızca bir tanesi yeterli görüldü. Test edilen diğer lastikler için ise sınırlı performans kaydedildi.

rezulteo, web sitesinde hem hizmetlerini hem de ziyaretçi deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Sitedeki ziyaretinizi devam ettirerek, bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için Site Kullanım Koşulları

;