Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Auto Motor und Sport’un yaz lastik testi: Spor sedanara yönelik, 2020’nin en iyi yüksek performans lastikleri

Almanya’da yayımlanan Auto Motor und Sport dergisi, spor sedanlara yönelik 225/45 R18 ebadındaki 11 yüksek performans lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyi yüksek performans lastik testinin nihai sıralamasında ilk 3 yine değişmedi.

Comparatif pneu UHP Auto Motor und Sport : test pneu été sur BMW

© Auto Motor und Sport - Dino Eisele

Karşılaştırmanın başlıca odak noktası: dinamik sürüş

Lastik karşılaştırması yapan dergiler, genelde BMW modellerini test aracı olarak seçiyor. Alman otomobil dergisi Auto Motor und Sport da bu geleneği bozmayarak, yüksek performans lastik testinde BMW 3 serisini kullanıyor. Stuttgart merkezli dergiye göre, 256 beygir güce sahip karşılaştırmanın test aracı 330i'nin tüm gücünu asfalta yansıtabilmesi için, aynı kalitede yüksek performans yaz lastiğine ihtiyacı var.

Bu doğrultuda, Alman derginin 2020 yüksek performans lastik karşılaştırmasına dahil edilen 11 lastik, dergi tarafından hem kuru hem de ıslak zeminde denendi. Islak zeminde lastiklere verilen not, özellikle de lastiğin bu yüzeyde sunduğu güvenlik seviyesi, sıralamadaki nihai puanının büyük bir kısmını teşkil ediyor.

Comparatif pneus UHP Auto Motor und Sport : test pneu été en atelier

© Auto Motor und Sport - Dino Eisele

2020’nin en iyi yaz performans lastiği hangisi? 

2020'nin en iyi performans lastikleri

+

-

1- Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Tüm sürüş şartlarında frenleme performansı, yoldaki titreşimleri araç içine yansıtmaması

Yakıt tüketimi

2- Michelin Pilot Sport 4

Güvenli ve sportif sürüş

Fiyat

3- Continental PremiumContact 6

Dinamik ve hassas sürüş

Suda kızaklama direnci

4- Pirelli P Zero PZ4

Islak zeminde daha iyi sürüş. Kuru zeminde dengeli sürüş

Kuru zeminde direksiyon hareketlerine verdilen geç tepki

5- Maxxis Victra Sport 5

Tüm yüzeylerde dengeli

Yuvarlanma direnci

6- Bridgestone Turanza T005

Dinamik, tasarruflu ve konforlu. Islak zeminde iyi sürüş

Islak zeminde frenleme

7- Nokian Powerproof

Yüksek hızda virajlarda güvenli sürüş ve performans kapasitesi

Islak zeminde sürüş hassasiyeti ve frenleme

8- Falken Azenis FK510

Kuru zeminde frenleme

Islak zeminde tutunma ve hızlı virajlarda denge

9- Nexen N’Fera Sport

Kuru zeminde frenleme

Islak zeminde frenleme ve yön değişimlerine verilen tepki

10- Toyo Proxes Sport

Dengeli sürüş ve direksiyon hareketlerine verilen hızlı tepki 

Arka akstaki lastiklerde denge ve ıslak zeminde zayıf frenleme kapasitesi

11- Giti GitiSport S1

Kuru zeminde sportif sürüş

Tüm yüzeylerde frenleme ve ıslak zeminde yetersiz dümenleme

Podyumun değişmeyen üçlüsü: Michelin, Goodyear ve Continental; Maxxiss yine sürpriz yaptı

En ucuz lastikler, yeterli sayılabilecek performans niteliklerine rağmen, sıralamanın sonlarında yer alıyor. Toyo, Giti, Nexen ve Falken lastiklerinin ıslak zeminde frenleme kapasitesi, bu testte daha iyi bir puan elde etmelerinin önüne geçiyor.

Kuru zeminde iyi yerde olsalar da Nokian Powerproof ve Bridgestone Turanza T005 lastikleri, ıslak zeminde benzer eksiklere sahip.

Comparatif pneu UHP Auto Motor und Sport : test pneu été sur sol mouillé

© Auto Motor und Sport - Dino Eisele

Maxxis, Premitra 5 modelinin, Auto Zeitung testinde en iyi fiyat/performans dengesine sahip lastik olarak seçilmesinden sonra, bu karşılaştırmada da Victra Sport 5 ile bir başarı daha elde ediyor; Victra Sport 5, karşılaştırmanın en tasarruflu lastik unvanını elde ediyor. Victra Sport 5, karşılaştırmanın en yüksek spor performansını sunan lastik değil belki ama, Alman dergiye göre son derece dengeli performans nitellikleri ortaya koyuyor.

Sıralamanın en tepesinde Goodyear, Michelin, Continental ve Pirelli lastikleri yer alıyor. Pirelli P Zero PZ4, ıslak zeminde en rahat sürüşü sergiliyor. Fakat kuru zeminde, yer yer aşırı dümenleme sergileyerek, direksiyon hareketlerine gecikmeli yanıt veriyor.

Continental PremiumContact 6, ıslak zeminde, sıralamanın en iyi lastiklerinden biraz daha uzun frenleme mesafeleri ortaya koyuyor. Bu olumsuzluğu, kuru zeminde, özellikle de virajlardaki hassas ve dengeli sürüşü ile telafi ediyor.

Comparatif pneu UHP Auto Motor und Sport : test pneu été de la BMW en virage

© Auto Motor und Sport - Dino Eisele

Michelin Pilot Sport 4 ve Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5, neredeyse tüm alanlarda birbirine yakın performans özellikleri ortaya koyuyor; dinamik ve hassas sürüş, her iki lastiğin de ortak özelliği. Ayrıca bu iki lastiğin suda kızaklama direnci çok yüksek. Bu özellik, her iki lastiğin de sürüş konforunu, karşılaştırmada yer alan diğer lastiklerin çok üstünde olmasını sağlıyor. Dahası Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5,  karşılaştırmanın en kısa frenleme mesafelerini sahip; doğal olarak karşılaştırmanın zirvesine oturuyor. Testi yapan dergi çalışanları, Michelin Pilot Sport 4’ün spor yönünün daha ağır bastığına dikat çekiyor. Bu özellik, Pilot Sport 4’ün maliyetini yükseltiyor ve bu lastik, hem piyasada hem de karşılaştırmada en pahalı lastik olarak karşımıza çıkıyor.  

BENZER KONULAR

2020 yaz lastik testi: SUV ve 4X4 araçlara yönelik en iyi lastikler

Alman otomobil dergisi Auto Bild, 255/55 R18 ebadındaki 10 SUV ve 4x4 lastiği karşılaştırdı. 2020’nin en iyisi olamak için 10 SUV ve 4X4 lastiği; kuru, ıslak, çakıllı, kum, toprak... gibi çeşitli zeminlerde birbiriyle yarıştı.

2020’nin en iyi 20 yaz performans lastiği: Auto Zeitung’un lastik karşılaştırması

Alman otomobil dergisi Auto Zeitung, 2020’nin en iyi yüksek performans yaz lastiğini tayin etmek için, 225/50 R17 ebadında 20 yüksek performans yaz lastiği değerlendirmeye aldı. Yeni BMW 3 Serisi’nin test aracı olduğu 2020 yaz lastik testinin en göze çarpan sonucu; Yüksek sürüş deneyiminin yolu, pahalı lastikten geçiyor.

Yaz lastik testi: Auto Bild, sedanlara yönelik 2020’nin en iyi 20 performans lastiğini inceledi

Auto Bild, 245/45 R18 100 Y ebadındaki 50 yüksek performans yaz lastiği, ön elemeli fren testlerine soktu. Bu testleri aşan 20 lastik, nihai karşılaştırmada birbiriyle yarıştı. Bir kez daha, büyük markalar, karşılaştırmanın üst sıralarında yer alıyor. 2020 performans lastik testinin tek büyük sürpriziyse ön elemeli frenleme testlerini aşamayan Pirelli P Zero’dan geldi.

ACE Lenkrad’ın 2020 yaz lastik testi: Orta sınıfın en iyi fiyat performans modelleri

Lastik testleri birbirini takip ederken Alman Otomobil Kulübü ACE, bu sene bir ilke imza atarak premium lastik markalarını içermeyen ve yalnızca orta sınıf lastik modellerinin yer aldığı 2020 yaz lastik karşılaştırmasını yayınladı. Audi Q2 SUV 'un test aracı olarak kullanıldığı lastik karşılaştırmasında, 2020’nin en iyi yaz lastiği olmak için, 215/55 R17 ebadında 9 orta sınıf lastik modeli birbiriyle yarıştı.