Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Aracın yanan sigortası nasıl değiştirilir?

Aracınız; sürüş destek, güvenlik ve konfor gibi birtakım sistemleri kontrol eden çeşitli elektronik donanımlara sahiptir. Sigorta kutusu ise aracınızı, elektrik sisteminde oluşacak aşırı ısınmalara karşı korur. Dolayısıyla, işlevini yitirmiş yanmış bir sigortayı değiştirmek büyük önem taşır. Peki yanan araç sigortası nasıl değiştirilir? Sigorta kutusu nerede bulunur? Sigortanın yandığı nasıl anlaşılır? Tüm bu sorulara cevap, bu yazımızda.

Comment changer un fusible grillé sur la voiture ? Trouvez la boîte à fusibles sous le capot

Araçların çeşitli yerlerinde, birden fazla sigorta kutusu bulunur. © Istockphoto.com - zenstock

Sigorta ne işe yarar?

Sigortanın devre kesici görevi vardır. Araç içinde herhangi bir ekipmanda meydana gelen aşırı gerilime karşı, elektrik akımını keserek aracınızı korur. Sigortanın iletken dilleri, elektrik devresinin aşırı akımını engellemek için kırılır. Sigorta, önceden herhangi bir belirti vermeden yanar! Bu sebeple aracınızda yedek bir sigorta kutusu bulundurmanız yararınıza olabilir. Yağ değişimi gibi, aracın sigorta değişimini kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

Yanan bir sigorta neden elektrik kesintisine neden olur? 

Yakın zamanda sinyal lambanızın, sileceğinizin, kısa farlarınızın veya ısıtmalı arka camın arızalandığını mı tespit ettiniz ? Araç gösterge panelinde ikaz ışığı yandı veya söndüyse; araçta ters giden bir şeyler var demektir!

Araç içinde herhangi bir ekipmanda meydana gelen aşırı gerilime karşı sigorta, aracın elektrik devresini korumak için, modeline göre kırılır veya eğrilir. Bu nedenle, yanmış bir sigortanın yeni bir sigorta ile değiştirilmesi büyük önem taşır.

Ayrıca zamanla motor kabininde yer alan sigortalar, rutubet sonucu oksitlenebilir. Bu da, akım geçişinin kesilmesi ve araçta bir elektrik arızası oluşması ile sonuçlanabilir.

Ölçüm cihazı kullanmadan bir sigortanın yandığını nasıl anlarsınız?

Yanmış sigorta, çıplak gözle kolaylıkla tespit edilebilir zira yalıtımını sağlayan şeffaf muhafazası veya iletken dili kararmış veya içinde bulunan metal filaman, akımı kesmek için kopmuştur.

Sigorta kutusunun ve arızalı sigortanın yerini tespit etmek için, aracınızın kullanım kılavuzunu incelemelisiniz. Sigorta kutularının, araç içinde çeşitli yerleri vardır; motor bölmesinde, bagajda, torpido gözünün altında, gösterge panelinin altında… Aracınızın sigorta kutusunu açtığınızda, içinde, sigorta grubu başına amper sayısını işaret eden bir şema bulacaksınız.

Bazı araçlarda sigortaların bulunduğu yerden, iletken dillerin kolayca görülmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda bir direnç ölçer kullanabilirsiniz.

Mültimetreyle ölçüm nasıl yapılır?

Mültimetreyi ohmmetre pozisyonuna getirin (Ω). Probların bağlantısını gerçekleştirerek, sigortanın gerilimini test edin. 1 değerini görüyorsanız, sigorta yanmış demektir, sıfır değeri (veya sıfıra yakın bir değer), akımın geçtiği anlamına gelir! Yani sigorta sağlamdır.

Comment utiliser un multimètre pour les fusibles grillés de voiture ?

© Pixabay - jjpn

Sigorta tipi nasıl tespit edilir?

Aracın kullanım kılavuzunda, değiştirilecek sigorta değerini bulabilirsiniz.

Unutmayın; her sigortanın bir akım gücü vardır: 3,5A, 5A, 7,5A, 10A, 15A… Ayrıca DIN 72581 normuna göre, her sigortanın bir numarası vardır.

Où trouver la boîte à fusibles de ma voiture ?

© Pxhere - Henrique Pinto

Aracınızın yanan sigortasını nasıl değiştirirsiniz?

  1. Aracınızın kullanım kılavuzuna bakarak sigorta kutusunun yerini tespit edin. Birçok otomobilde sigorta kutusu, gösterge panelinin altında yer alan kapakta bulunmaktadır.
  2. Değişim sırasında, aracın elektrik akımına maruz kalmamak için, akünün bir kutup başını sökün.
  3. Sigortalara hasar vermemek için, değişim işlemi için uzun burunlu bir pense kullanın.
  4. Metal telin bulunduğu (veya iletken dilin) yüzünü görebilmek için sigortayı döndürün.
  5. Yanmış sigortayı pense yardımıyla çıkarın.
  6. Yaylı terminaller arasına, aynı akım gücüne sahip (ve aynı renkte) yeni sigorta takın.
  7. Klemensleri aşırı zorlamadan, eğmeden sıkıştırın.

Dikkat: Hasarlı bir sigortanın aynı renkte ve aynı değerde yeni bir sigorta ile değiştirilmesi gerekmektedir; aksi halde aracın elektrik sisteminde önemli hasara ve yangına yol açabilir.

BENZER KONULAR

Koronavirüs salgını süresince aracınızın bakımını ihmal etmeyin!

Alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında “Evde kal” çağrısına uyan birçok sürücü, aracını uzun süre parkta bırakmak zorunda kalacak. Bu durumda, trafiğe çıkmayacak olan aracınızın bakımını yapıp yapmamakta tereddüt edebilirsiniz. Bize göre, bu dönemde araçların periyodik bakımına ara verilmemesi son derece önemli! Zira uzun süre hareketsiz kalacak aracınızı haftada bir kez çalıştırarak, motorunuzun olası kurumuş yağlar ile tıkanmasını önleyecek, aynı şekilde lastik bakımını ihmal etmeyerek, uzun süre parkta kalan araçlarda görülen lastik düzleşme sorununun da önüne geçmiş olacaksınız. Salgın sonrası hayatın normale döndüğü zaman, aracınızla tekrardan trafiğe çıktığınızda kötü sürprizler ile karşılaşmamanız için yapılması gerekenleri bu yazımızda topladık.

rezulteo lastik hep yanınızda

Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan tedbirler gereği, rezulteo lastik’in yayıncısı Lizeo, tüm ekiplerini evden çalıştırma kararı aldı. rezulteo lastik çalışanları, herkes gibi bu büyük krize karşı önlemlerini alırken, sitenin bilgi ve satın alma rehberi misyonunu da yerine getirmesi için çalışmaya devam ediyor.

Avrupa’da yer alan 8 harika dağ yolu: listede Ilgaz Dağı da var

Kış mevsiminde otomobiliniz ile bir Avrupa turuna çıkmaya ne dersiniz? Bu kıtanın dört bir yanındaki manzaralar nefesinizi kesecek. Şansınız varsa karla kaplı dağlar sizi büyük bir ihtişamla karşılayacak. Bu uzun yol seyahati için size ilham verecek 8 rota belirledik. Aracınızın kış lastikleri takılıysa vakit kaybetmeden yola çıkalım!

Aracımın depo kapağı ne tarafta?

Aracınızın depo kapağı hangi tarafta? Aracınızın sağında mı solunda mı? Akaryakıt istasyonunda doğru akaryakıt pompasına yanaştığınızdan emin misiniz? Zaman zaman tereddüt yaşatan bu sıkıntılı durumu çözmenin kolay bir yolu var; hem de sürücü koltuğundan kalkmadan.