Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

Suda kızaklama: Kazayı önlemek için yapılması gerekenler

Aracınızın suda kızaklaması, sizin ve çevrenizdekilerin güvenliği için son derece tehlikelidir. Bir takım basit önlemlerle bu durumla karşılaşma olasılığını azaltabilirsiniz. Almış olduğunuz tüm tedbirlere rağmen bu durumun yine de başınıza gelmesi halinde, aracınızın kontrolünü kaybetmemek için yapmanız gerekenleri keşfedin!
Suda kızaklama: Islak yolda nasıl sürüş gerçekleştirilmeli

Suda kızaklama yağmurlu havalarda yolda karşılaşabileceğiniz bir tehlikedir. Bu tehlikeye karşı ne yapılabilir? © fr.fotolia.com

Suda kızaklama nasıl meydana gelir?

Suda kızaklama, zemin ıslakken özellikle de yolda su birikintileri oluştuğunda ortaya çıkar. Yolda aşırı miktarda biriken suyu yeterince hızlı şekilde tahliye edemeyen lastikler kavrama kaybı yaşar ve aracınız suda kızaklamaya başlar. Kızaklamayla birlikte kontrolden çıkan araç, birkaç metre boyunca kaymaya başlar.

Önemli bilgi: Bu duruma tek bir tekerin sebep verebileceği gibi birden fazla teker de bu durumun sorumlusu olabilir. Sağanağın başladığı an kızaklama riskinin en yüksek olduğu zamandır; zira yağmur suyu, zeminde birikmiş yağ ve akaryakıta karışarak yolu daha kaygan hale getirir. Aracınızın hızı ve lastiklerinizin durumu da göz ardı edilemeyecek bir etkiye sahiptir.

Kızaklama riskini minimuma indirmek için 4 basit önlem

  • Lastiklerinizin durumunu kontrol edin

Aşınmış bir lastiğin suda kızaklama riski daha yüksektir. Lastik sırtındaki kanalların aşınmasıyla birlikte lastiğin suyu tahliye etme gücü de düşer.

  • Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin

Lastiklerinizin hava basıncını “soğuk” halde ayda bir kez kontrol edin. Aşırı veya yetersiz şişirilmiş lastikler suda kızaklama riskini artırır.

  • Hızınızı ayarlayın

Su birikintilerini fark ettiğinizde yavaşlayın. Yağışlı havada hızın, lastiklerinizin tahliye etmesi gereken su miktarını da artırdığını unutmayın. Ayrıca, lastiğin suyu tahliyede yetersiz kaldığı zaman aracınızın savrulma riski taşıdığını da bilmenizde fayda var.

  • Yumuşak bir sürüş gerçekleştirin

Kavrama kabiliyetini düşürecek ani hızlanmalar, frenlemeler ve direksiyon hareketlerinden kaçının. 

“Lastiklerinizin diş yapısı da suda kızaklama riski üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Örneğin V desen veya omuzlarında geniş diş yapıları olan asimetrik lastikler su tahliyesini daha etkin şekilde sağlar. Ayrıca, hamurun esnekliği de lastiğin kavrama kabiliyeti üzerinde önemli rol oynar.”

Suda kızaklayan aracın kontrolünü yeniden kazanmak için yapılması gerekenler

Eğer aracınız suda kızaklamaya başladıysa paniğe kapılmayın! Ayağınızı gaz pedalından yavaşça kaldırarak hızınızı aşamalı olarak düşürün. Ani bir frenleme veya direksiyon hareketi yapmayın. Aksi takdirde aracınızın kontrolü tamamen yitirerek savrulmasına engel olamazsınız. Soğukkanlı olun ve aracınızın direksiyonunu düz tutun. Tehlike halinde dörtlü flaşörleri yakarak sizi takip eden sürücüleri uyarın. Su birikintisini atlattıktan sonra, aracınız kavrama kabiliyetini geri kazanacaktır.

Yağmurlu havada araç kullanırken kendinizi daha güvende hissetmek istiyorsanız piyasada, Michelin'in Anti Surf System’i gibi, suda kızaklama riskini minimuma indiren gelişmiş teknolojilere sahip lastiklerin olduğunu da unutmayın.

Suda kızaklama: nasıl önlenilir

© rezulteo

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

İlgili tüm konular

Zorlu şartlarda sürüş

Her türlü koşulda güvenli sürüş için aracımı nasıl kullanmalıyım?

Güvenlikten ödün vermemek için sürüşünüzü içinde bulunduğunuz koşullara göre ayarlamalısınız. Bu dosyada, zorlu ve tehlike arz edebilecek koşullarda güvenli sürüş için birçok tavsiye ve ipucu bulacaksınız: Kış mevsiminde, karlı veya ıslak zemin üzerinde araç kullanma teknikleri; yedek lastik bakımı; kar zinciri ve kar çorapları; kış lastiği ve çivili lastik kullanma teknikleri... Yolda karşınıza çıkabilecek riskleri değerlendirme; suda kızaklama gibi durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği; aynı zamanda ABS, ESP ve ASR gibi sürüş yardım sistemlerinin nasıl çalıştığını anlama ve aracınızın zorlu durumlarda vereceği tepkileri nasıl yorumlamanız gerektiği konularında size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz tavsiyeleri bu dosyada sizlere sunuyoruz.

Güvenli sürüş tavsiyeleri

Güvenli sürüş tavsiyelerimizden yararlanın yağmurlu havalarda ve ıslak zeminde güvenle yol alın