Lastiklerinizin basıncını düzenli bir şekilde kontrol etmeyi unutmayın

Lastiklerin şişirilmesi

Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi, lastiklerinizi olabildiği kadar uzun süre iyi bir durumda tutmak ve sürüş güvenliğinizi garantilemek için gereklidir! Aracınıza göre uygulanması gereken doğru lastik hava basıncı değerlerini keşfedin. Bu dosyada, aynı zamanda farklı tipteki lastik valflerinin ve lastik basınç sensörlerinin (TPMS) nasıl ayırt edilebileceğini ve nitrojen (azot) ile şişirmenin sunduğu avantajları bulacaksınız.

Kış lastiklerinin basıncı

Kış mevsiminde lastiklerin hava basıncı ne olmalı?

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur; hava sıcakken genleşir ve soğukken büzüşür. Dolayısıyla hava sıcaklığı lastiklerinizin hava basıncı üzerinde bir etki yaratır. Yetersiz basınç değerine sahip lastiklerin tehlike anlamına geldiğini sık sık duyuyoruz. Doğru hava basınç değeriyle sürüş gerçekleştirebilmek için lastiklerinizin hava basıncını kış mevsimine göre nasıl ayarlayabileceğinizi keşfedin.

Lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin

Lastik basıncı: Lastiklerinizi ne zaman ve nasıl şişirmelisiniz?

Aracınızı kullandıkça lastiklerinizin basınç seviyesinin yavaşça azaldığını belki fark etmişsinizdir. Bu normal bir durum: Lastik tamamıyla hava sızdırmaz olmadığından lastikleriniz doğal olarak bir miktar hava kaybeder. Bu nedenle lastiklerin basıncını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Lastik basıncı hem yoldaki güvenliğiniz açısından hem de lastiklerinizin erken aşınmasını engellemek ve enerji verimliliğini arttırmak için esas niteliği taşır. Nitekim lastiklerin maruz kaldığı hasarların büyük bir bölümü yetersiz basınçtan kaynaklanır! Lastiklerin basıncı nasıl kontrol edilir, şişirme ne zaman gerçekleştirilmelidir ve her lastikte kaç barlık basınç uygulanmalıdır? Bu soruların yanıtlarını keşfedin.

Azot ile şişirme

Hava veya nitrojen gazı: Lastik şişirmek için hangisini seçmeli?

Günümüzde, birçok lastik satış noktası lastikleri nitrojen ile şişirme imkânı sunuyor. Bu gaz türü, çok uzun zamandır, y...

Lastik basıncı, diş derinliği, yedek lastik (stepne): Uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Lastik basıncı, diş derinliği, yedek lastik (stepne): Uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Aracınızla uzun bir yolculuğa çıkmaya mı hazırlanıyorsunuz? Direksiyonun başına geçmeden önce lastiklerinizin durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin: Unutmayın ki aracınız ve yol arasındaki tek temas noktası lastiklerinizdir... Huzur içerisinde yola çıkmak için kontrol etmeniz gereken ana noktaları aşağıda bulabilirsiniz!

İlginizi çekebilecek konular