En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Kış mevsiminde lastiklerin hava basıncı ne olmalı?

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur; hava sıcakken genleşir ve soğukken büzüşür. Dolayısıyla hava sıcaklığı lastiklerinizin hava basıncı üzerinde bir etki yaratır. Yetersiz basınç değerine sahip lastiklerin tehlike anlamına geldiğini sık sık duyuyoruz. Doğru hava basınç değeriyle sürüş gerçekleştirebilmek için lastiklerinizin hava basıncını kış mevsimine göre nasıl ayarlayabileceğinizi keşfedin.
Kış lastiklerinin basıncı

Kış soğuklarında lastikler uygun bir hava basıncına ihtiyaç duyar © rezulteo

Lastiklerin basıncı kış mevsiminde nasıl olmalıdır?

Kış mevsiminde yaşanan sıcaklık düşüşü lastiklerinizin hava basınç değerinin otomatik olarak azalmasına neden olur. Bu düşüşü telafi etmek için hava basıncı referansınıza 0,2 bar eklemeniz tavsiye edilir.

Bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

  • Her şeyden önce araç üreticiniz tarafından tavsiye edilen hava basınç değerini kontrol edin. Bu değer genellikle aracınızın kullanım kılavuzunda, benzin kapağına yapıştırılmış bir etiket üzerinde veya sürücü kapısının iç kısmında belirtilir. Ayrıca bu amaçla araç rehberimize bakabilirsiniz.
  • Bu hava basıncı referansına 0,2 bar ekleyin.
  • Şişirme işlemini daima lastikleriniz soğukken gerçekleştirin. Yani en azından son 2 saat boyunca sürüş gerçekleştirmemiş olmaları veya yavaş bir hızda 3 km’den fazla yol kat etmemiş olmaları gerekir.

Lastiklerinizin basıncını hangi sıklıkla kontrol etmelisiniz?

Lastiklerinizin basınç değerini en azından ayda bir defa ve uzun bir yolculuğa çıkmadan önce kontrol etmeyi unutmayın.

Eğer uygun olmayan bir hava basıncı ile sürüş gerçekleştiriyorsanız lastikleriniz daha hızlı aşınabilir ve bu durum patlamaya kadar gidebilir. Ayrıca yanlış hava basıncına sahip lastikler size daha kötü bir yol tutuşu sunacak ve daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Lastiklerinizin hava basınç değerini düzenli olarak kontrol etmek size yalnızca yarar sağlayacaktır.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Stepne lastiğinizin basıncını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular

Kış lastiğine geçiş

Aracımı kış mevsime nasıl hazırlarım?

Kış lastiği aramalarına ne zaman başlanmalı? Kış lastiği ne zaman takılır? Yaz lastiklerimi nasıl saklamalıyım? Kış mevsimde lastiğimin basıncı ne olmalıdır? Bunlar kış mevsiminin gelmesi ve hava sıcaklıkların düşmesiyle birlikte en çok sorduğumuz sorular. Tüm bu soruların cevaplarını bu dosyada bulabilirsiniz. Üstelik sunduğumuz bilgiler bununla sınırlı değil. Kış lastiğiyle ilgili özellikleri, kar zincirinin ve çorabının kullanım şartlarını ve kış mevsiminde güvenliğinizle ilgili bir çok konuya bu dosya aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Kış mevsiminde uzun yola çıkmak

Kışın uzun yola çıkarken nelere dikkat etmeliyim?

Kış koşullarında yola çıkmayı mı planlıyorsunuz? Kar ve buz üzerinde güvenli bir sürüş gerçekleştirebilmek için aracınızın doğru kış ekipmanlarıyla donatıldığından emin olun: kış lastiği, kar lastiği, kar zincirleri… Lastiklerinizin hava basıncını sıcaklıklara göre ayarlamayı, kar zincirinin takıldığı koşulları ve kış şartlarında nasıl araba kullanılması gerektiğini öğrenin. En önemlisi, kış mevsimde uzun yola çıkmadan önce lastiklerinizin hava basıncını ve diş derinliğini mutlaka kontrol edin. Bu kontrolleri yaparak, kışın yolda kalmayın ve hem kendi can güvenliğinizi hem de başkalarınınkini riske atmayın!

Lastiğim hava kaçırıyor

Lastiğim hava kaçırıyor

Hava kaçıran bir lastik güvenliğinizi tehlikeye atar! Bu başlık altında, lastik basınç kontrol sisteminin uyarılarının nasıl yorumlanması gerektiği ve muhtemel bir hava kaçırma durumunun etkili bir şekilde nasıl tespit edilebileceği konularını bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, lastik basıncının düzenli bir şekilde kontrol edilmesini gerektiren nedenleri, doğru lastik hava basıncının nasıl bulunabileceği gibi merak edilen birçok konuyu açıkladık.

Lastiklerin şişirilmesi

Lastiklerinizin basıncını düzenli bir şekilde kontrol etmeyi unutmayın

Kış lastiği: Doğru hava basıncı ve lastik bakımı

Kış lastiği doğru hava basınç değerleri ve bakımı için tavsiyelerimiz