Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Kış mevsiminde lastiklerin hava basıncı ne olmalı?

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur; hava sıcakken genleşir ve soğukken büzüşür. Dolayısıyla hava sıcaklığı lastiklerinizin hava basıncı üzerinde bir etki yaratır. Yetersiz basınç değerine sahip lastiklerin tehlike anlamına geldiğini sık sık duyuyoruz. Doğru hava basınç değeriyle sürüş gerçekleştirebilmek için lastiklerinizin hava basıncını kış mevsimine göre nasıl ayarlayabileceğinizi keşfedin.
Kış lastiklerinin basıncı

Kış soğuklarında lastikler uygun bir hava basıncına ihtiyaç duyar © rezulteo

Lastiklerin basıncı kış mevsiminde nasıl olmalıdır?

Kış mevsiminde yaşanan sıcaklık düşüşü lastiklerinizin hava basınç değerinin otomatik olarak azalmasına neden olur. Bu düşüşü telafi etmek için hava basıncı referansınıza 0,2 bar eklemeniz tavsiye edilir.

Bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

  • Her şeyden önce araç üreticiniz tarafından tavsiye edilen hava basınç değerini kontrol edin. Bu değer genellikle aracınızın kullanım kılavuzunda, benzin kapağına yapıştırılmış bir etiket üzerinde veya sürücü kapısının iç kısmında belirtilir. Ayrıca bu amaçla araç rehberimize bakabilirsiniz.
  • Bu hava basıncı referansına 0,2 bar ekleyin.
  • Şişirme işlemini daima lastikleriniz soğukken gerçekleştirin. Yani en azından son 2 saat boyunca sürüş gerçekleştirmemiş olmaları veya yavaş bir hızda 3 km’den fazla yol kat etmemiş olmaları gerekir.

Lastiklerinizin basıncını hangi sıklıkla kontrol etmelisiniz?

Lastiklerinizin basınç değerini en azından ayda bir defa ve uzun bir yolculuğa çıkmadan önce kontrol etmeyi unutmayın.

Eğer uygun olmayan bir hava basıncı ile sürüş gerçekleştiriyorsanız lastikleriniz daha hızlı aşınabilir ve bu durum patlamaya kadar gidebilir. Ayrıca yanlış hava basıncına sahip lastikler size daha kötü bir yol tutuşu sunacak ve daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Lastiklerinizin hava basınç değerini düzenli olarak kontrol etmek size yalnızca yarar sağlayacaktır.

rezulteo'nun tavsiyesi:

Stepne lastiğinizin basıncını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular

Lastiğim hava kaçırıyor

Lastiğim hava kaçırıyor

Hava kaçıran bir lastik güvenliğinizi tehlikeye atar! Bu başlık altında, lastik basınç kontrol sisteminin uyarılarının nasıl yorumlanması gerektiği ve muhtemel bir hava kaçırma durumunun etkili bir şekilde nasıl tespit edilebileceği konularını bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, lastik basıncının düzenli bir şekilde kontrol edilmesini gerektiren nedenleri, doğru lastik hava basıncının nasıl bulunabileceği gibi merak edilen birçok konuyu açıkladık.

Lastiklerin şişirilmesi

Lastiklerinizin basıncını düzenli bir şekilde kontrol etmeyi unutmayın

Kış lastiği: Doğru hava basıncı ve lastik bakımı

Kış lastiği doğru hava basınç değerleri ve bakımı için tavsiyelerimiz