Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Doğru lastikleri satın almak için araç ruhsatınızı okumayı öğrenin

Aracınıza yeni lastik almak istiyorsunuz ancak lastik ebatlarını bilmiyor musunuz? rezulteo ile aracınıza uygun lastikler bulmanız çok kolay: Bizimle araç bilgilerinizi paylaşın, size aracınız için onaylanmış lastik ebatlarını söyleyelim. Araç bilgilerinizi, aracınızın ruhsatında bulabilirsiniz: yakıt cinsi, motor gücü, vb.
Lastikleriniz kurallara uygun mu

Lastikleriniz kurallara uygun mu? © rezulteo

Aracınıza uygun lastikleri seçerken araç ruhsatınızdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Bu bilgiler aracılığıyla aracınızın lastik ebatlarını bulabilirsiniz: araç markası, modeli, üretim tarihi, yakıt türü ve motor gücü.

Aracınızın model yılı

Aracınız için onaylanmış lastik ebatlarını tespit edebilmek için kullandığımız model yılı bilgisi, isminden de anlaşılacağı üzere, aracınızın üretildiği yılı belirtmektedir. Bu bilgiyi araç ruhsatınızın D.4 alanında bulabilirsiniz.

Yakıt cinsi

Aracınızın motor tipiyle ilgili bilgi verecek yakıt cinsi, araç ruhsatınızın P.3 alanında bulunmaktadır.

Aracınızın motor bilgileri

Aracınızın lastik ebatlarını tespit etmek için kullanılacak diğer bilgiler ise, araç ruhsatında P.1 alanında bulabileceğiniz silindir hacmi (litre cinsinden) ve P.2 alanındaki motor gücü bilgileri.  

 1. P.1 alanında bulunan silindir hacmi santimetre küp (cm3) olarak belirtilmektedir; ancak bu değer, lastik ebatlarını bulmak için kullanılırken litre cinsine çevrilmelidir. Bunun için santimetre küp olarak belirtilen silindir hacmini 1000’e bölmeniz yeterlidir. Örneğin, 1398 cm3 olarak belirtilen silindir hacmi, 1,398 litre denktir. Bu değeri yuvarlayarak 1,4 litre elde ederiz.
 2. P.2 alanında bulunan motor gücü kilowatt (kw) olarak belirtilmektedir; ancak bu değer lastik ebatlarını bulmak için beygir gücü cinsine çevrilmelidir. Bunun için kw olarak belirtilen motor gücünü 1,36 değeriyle çarpmanız yeterlidir. Örneğin, 50 kilowattlık bir motorun beygir gücü  50 x 1,36 = 68 olarak bulunur. Bu değeri yuvarlayarak 70 beygir gücü elde ederiz. Beygir gücünün kısaltması hp’dir. Dilimize İngilizcedeki horse power teriminden geçmiştir.

Araç ruhsat örneği

Bu örnekte, rezulteo’nun “Araca göre lastik ara” bölümünde, aracınız için onaylanmış lastik ebatlarını bulabilmeniz için gerekli bilgiler yer almaktadır:

 • Marka: Citroën

 • Model: C3

 • Model (üretim) yılı: 2007

 • Yakıt cinsi: Dizel

 • Motor: 1.4 HDI 70

  • 1.4 litres: silindir hacmi (1398 cm3)

  • HDI: Citroën’in direkt enjeksiyonlu dizel motor için kullandığı isim

  • 70: motor gücü (50 kW)

Sonuç olarak

Bu bilgilerin ışığında aracınız için onaylanmış lastik ebatlarını bulabilirsiniz.

Aracım için onaylanmış lastik ebatlarını bul

Bu öneri size yardımcı oldu mu?

Aynı konu hakkında

İlgili tüm konular

Lastik seçimi nasıl yapılmalı?

Lastik seçimi nasıl yapılmalı?
Lastik satın alma

Lastik alırken nelere dikkat etmeliyim?

Lastiklerinizi değiştirmeye ve yeni lastik almaya mı hazırlanıyorsunuz? En uygun fiyatları ve lastik çeşitlerini bulabilmek için lastik nereden satın alınır? İnternet üzerinden, bayiden, lastikçiden... Lastik sökme takma işlemi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?: 2 veya 4 lastiğin değiştirilmesi, rot ayarı, lastiğe nitrojen gazı (azot) basmak... Ve en önemlisi de aracınızın özelliklerine (4x4, otomobil, spor araç...) ve kullanım şeklinize en uygun lastik çeşitleri nelerdir?: Yaz, kış, dört mevsim, run flat lastiği...