Alman dergi Auto Motor und Sport, kompakt SUV’lara yönelik en iyi kış lastikleri sıralamasını yayımladı. Bu teste dahil edilen on bir lastik, Kuzey Finlandiya’nın taze karları üzerinde birbiriyle yarıştı. Bu lastik karşılaştırması, kış şartlarında güvenli şekilde seyahat etmek isteyen ve lastik arayışındaki SUV sahipleri için de ideal bir karşılaştırma.

tarafındanYayınlanma Tarihi: Haziran 17, 2021Categories: Lastik testleri1309 kelime6.7 dakika okuma
Kompakt SUV lastikleri testi: Auto Motor und Sport, Volkswagen T-Roc üzerinde kış lastiklerini karşılaştırdı
Kompakt SUV’lar için en iyi kış lastikleri nelerdir? Auto Motor und Sport’un yeni testini okuyun. © Dino Eisele – Auto Motor und Sport

Kompakt SUV’lara yönelik kış lastikleri testten geçirildi

Kompakt veya crossover tipi SUV’ler, gerek şehir içinde gerek şehir dışında yaygın olarak kullanılan bir araç. Şehir ortamında görmeye alışkın olduğumuz kompakt SUV modeli Volkswagen T-Roc, bu karşılaştırmanın test aracı olarak kullanıldı.

Kış lastikleri testinde kompakt SUV Volkswagen T-Roc kullanıldı
© Dino Eisele – Auto Motor und Sport

Auto Motor und Sport, bu karşılaştırma için, geniş bir lastik seçeneği sunan 215 55 R17 ebadında karar kıldı:

 • Bridgestone Blizzak LM005
 • Continental TS 850 P
 • Giti Winter W1
 • Goodyear UltraGrip Performance Plus
 • Hankook i*cept evo2
 • Falken Eurowinter HS01
 • Michelin Alpin 6
 • Nokian WR Snowproof
 • Pirelli Winter Sottozero 3
 • Toyo Snowprox S954
 • Vredestein Wintrac Pro

Bu lastiklerin her biri, karlı sürüş şartları için Kuzey Finlandiya’daki bir test merkezinde; frenleme, suda kızaklama, gürültü ve sürüş hakimiyeti testleri içinse Kuzey Almanya’da sınavdan geçirildi.

Kompakt SUV’lara yönelik kış lastikleri karşılaştırması çerçevesindeki testlerin bir bölümü Kuzey Finlandiya’da gerçekleştirildi
© Dino Eisele – Auto Motor und Sport

Auto Motor und Sport dergisinin sonuçları, Auto Express tarafından uzun yol SUV’lar için yapılan diğer lastik testini takip ediyor:

Auto Express, uzun yol SUV’lara yönelik lastik karşılaştırmasını sundu

SUV kış lastiği testi: Nokian WR Snowproof hakkındaki görüş

Nispeten tatmin edici sonuçlarına rağmen Nokian WR Snowproof, farklı sürüş şartlarındaki dengesiz performans değerleri nedeniyle testin son sırasında yer alıyor. Hem kar üzerinde hem de kuru yolda güvenli sürüş ve kolay araç hakimiyeti temin ediyor. Fakat ıslak zemin üzerindeki frenleme ve kavrama nitelikleri zayıf kalıyor. Ayrıca yük değişimlerine karşı oldukça hassas. Bir diğer değişle frenleme, hızlanma ve dönüş sırasında, tekerler arasında meydana gelen yük dağılımı kendisini belli ediyor. Bu değerlendirme, derginin bu lastiği tavsiye etmesine engel oluyor.

SUV kış lastiği testi: Giti Winter W1 hakkındaki görüş

Giti Winter W1 lastiği kuru zemindeki iyi kavrama kabiliyeti ve kısa frenleme mesafeleri ile dikkat çekiyor. Fakat kar üzerinde durum daha farklı. Frenleme mesafeleri daha uzun ve kavrama kabiliyeti düşüyor. Araç kontrolü ıslak zeminde zorlaşıyor ve yetersiz dümenleme eğilimi gösteriyor. Karşılaştırmanın en ucuz lastiği. Fakat sınırlı performans nitelikleri nedeniyle, genel sıralamanın sonlarında yer buluyor.

SUV kış lastiği testi: Pirelli Winter Sottozero 3 hakkındaki görüş

Dengeli performans değerleri ile övgü toplayan Pirelli Winter Sottozero 3 lastiği, kuru zeminde sportif sürüş açısından keyif veriyor. Aynı şekilde ıslak zemin ve kar üzerindeki iyi performans dengesi ile puan toplamaya devam ediyor. Buna karşılık kar ve ıslak zemin üzerindeki uzun frenleme mesafeleri, bu lastiğin zafiyetleri arasında yer alıyor. Ayrıca beklenen çekişi sunamıyor ve suda kızaklama durumunda kayma eğilimine giriyor.

SUV kış lastiği testi: Toyo Snowprox S954 hakkındaki görüş

Bu kış lastiği testinde Toyo, sportif ve dengeli bir sürüş sergiliyor ama dar virajlarda daha fazla kavramaya ihtiyaç duyuyor. Snowprox S954, kuru ve ıslak zeminde biraz uzun frenleme mesafeleri ortaya koyuyor ve ıslak zeminli virajlarda aşırı dümenleme eğilimine sahip.

SUV kış lastiği testi: Falken Eurowinter HS01 hakkındaki görüş

Virajlardaki ve hızlanma sırasındaki harika kavrama kabiliyetinin yanı sıra Falken Eurowinter HS01, kar üzerinde de iyi bir frenleme sunmayı başarıyor ve suda kızaklamaya karşı son derece dirençli. Yine de ıslak zemindeki yetersiz kavrama nedeniyle, araç zaman zaman kayma eğilimine girebiliyor. Kuru zemindeki virajlarda sergilediği performans nitelikleri de sınırlı kalıyor. Falken Eurowinter HS01, kar üzerinde tatmin etmeyi başaran fakat ıslak zeminde geri planda kalan orta sınıf bir lastik olarak değerlendiriliyor.

SUV kış lastiği testi: Hankook i*Cept evo2 hakkındaki görüş

Hankook i*Cept evo2 lastiğinin güçlü yönleri, kar üzerinde dinamik ve sportif olarak değerlendirilen çekiş ve sürüş özellikleri. Kuru yolda dirençli ve oldukça sessiz bir sürüş temin ediyor. Buna rağmen kuru yolda çok uzun frenleme mesafeleri ile hayal kırıklığı yaşatıyor. Yuvarlanma direnci de tatmin edici bir seviyede değil.

SUV kış lastiği testi: Michelin Alpin 6 hakkındaki görüş

Michelin Alpin 6 lastiği, kuru yolda ve ıslak zeminli virajlarda belirli düzeyde bir güvenlik sunan üst sınıf bir ürün olduğunu kanıtlıyor. Sürüş destek sistemleri olarak adlandırılan elektronik yön düzelticileri (ESP, ABS…) ile iyi bir etkileşim içinde.

Fakat kar ve ıslak zeminde frenleme alanında aynı güveni sunamıyor. Auto Motor und Sport dergisine göre, kuru zemindeki iyi performans özellikleri dışında, kış şartlarında sınırlı kalan bir lastik.

Kış lastikleri üzerindeki frenleme testi için kompakt
© Dino Eisele – Auto Motor und Sport

SUV kış lastiği testi: Continental TS 850 P hakkındaki görüş

Beş yıldır piyasada satışta olan Continental TS 850 P, son derece iyi genel performans özelliklerine sahip bir lastik. Kar üzerinde dahi dinamik ve dengeli bir sürüş temin ediyor. Öngörülebilir araç hakimiyeti sayesinde, yağmurlu havada ve hatta kuru zeminde meydana gelebilecek yetersiz dümenleme durumlarında bile kontrollü bir sürüş sağlıyor.

Fakat kar ve kuru zemindeki frenlemede daha düşük performans seviyesi nedeniyle puanı kırılıyor ve bu alanda daha yeni teknolojilere sahip diğer lastiklerin gerisinde kalıyor.

SUV kış lastiği testi: Vredestein Wintrac Pro hakkındaki görüş

Vredestein Wintrac Pro lastiği podyumda üçüncülüğe tırmanıyor. Özellikle ıslak ve kuru virajlarda son derece sportif bir tavır sergileyen bu model, olağanüstü bir kavrama sunarak tepkili bir performans gösteriyor. Her ne kadar kar üzerinde iyi bir çekiş ortaya koysa da, kış şartlarında daha iyi performans gösteren lastiklere kıyasla, karlı yoldaki frenleme mesafesi bir miktar daha uzun. Aynı şekilde yuvarlanma direnci de biraz yüksek.

SUV kış lastiği testi: Bridgestone Blizzak LM005 hakkındaki görüş

Sıralamanın ikinci sırasında ıslak ve karlı yollardaki son derece üstün hassasiyeti ile ön plana çıkan Bridgestone Blizzak LM005 lastiğini görüyoruz. Lastiklerin temin ettiği denge sayesinde, yük değişimleri sırasında sürücü zorlanmadan aracının kontrolünü sağlayabiliyor. Frenleme mesafeleri oldukça kısa ve sürücüye büyük bir güvenlik hissi sunuyor. Zayıf yönlerine değinecek olursak, virajlarda ve kuru zeminde frenleme sırasında aynı güveni sunamaması.

SUV kış lastiği testi: Goodyear Ultragrip Performance Plus hakkındaki görüş

Auto Motor und Sport, Goodyear Ultragrip Performance Plus lastiğini, kompakt SUV kış lastik testinin galibi olarak değerlendiriyor. Son derece güvenilir performans nitelikleri sayesinde, yük değişimleri sırasında kolay kontrol ediliyor ve gerek kar gerek ıslak yollarda sürüş hakimiyetini kolaylaştırıyor. Sonuç olarak keyifli bir sürüş deneyimi temin ediyor. Ayrıca kar ve ıslak zemin üzerindeki kısa frenleme mesafeleri ve maksimum kavrama kabiliyeti sayesinde yüksek bir güvenlik sunuyor. Sürüş destek sistemleri ile etkileşimi tam anlamıyla dengeli ve bu da sürüşü basitleştiriyor. Tek zayıf noktası; sportif kullanımda, kuru zeminli sert virajlı yollarda kavrama kaybı.

Lastik Sıralama
Goodyear Ultragrip Performance Plus 1
Bridgestone Blizzak LM005 2
Vredestein Wintrac Pro 3
Continental TS 850 P 4
Michelin Alpin 6 5
Hankook i*cept evo2 6
Falken Eurowinter HS01 7
Toyo Snowprox S954 8
Pirelli Winter Sottozero 3 9
Giti Winter W1 10
Nokian WR Snowproof 11

 

Bu makaleyi istediğiniz yerde paylaşın!

İlginizi çekebilecek makaleler:

 • Makaleyi oku
 • Makaleyi oku
 • Makaleyi oku
 • Makaleyi oku