En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Kış lastikleri hangi ebatta olmalı? TCS’ye göre karda dar lastikler daha etkili

Touring Club İsviçre (TCS), bir kış lastiğinin 5 farklı ebattaki performans özelliklerini karşılaştırdı. Sonuçlar genel olarak birbirine yakın olsa da, bazı detaylara dikkatle bakıldığında birtakım farklılıklar ortaya çıkıyor.

Kış mevsiminde ve kar üzerinde sürüş için en iyi lastik ebatı hangisi? TSC bu soruya yanıt veriyor.

TCS kar üzerinde hangisinin daha yüksek bir performans sunduğunu tespit edebilmek için bir kış lastiğinin farklı ebatlarını test etti. ©iStock

Tek bir lastik 5 farklı ebatta test edildi

Kış mevsimi için en uygun ebat hangisi? Otomobil derneği Touring Club İsviçre (TCS), yeni lastik testinde bu soruya yanıt aradı. Bu test, klasik karşılaştırmalardan biraz farklı zira birçok lastik yerine tek bir lastik, 5 farklı ebatta karşılaştırıldı:

  • 195/65 R15 91H
  • 205/55 R16 91H
  • 205/50 R17 93H
  • 225/45 R17 91H
  • 225/40 R18 92V

Volkswagen Golf 7 ile gerçekleştirilen bu test için Dunlop Winter Sport 5 lastiği seçildi. Peki neden bu model seçildi diye soracak olursanız, bunun sebebi, bu lastiğin tüm ebatlarında aynı lastik sırtı desenine ve kauçuk yapısına sahip olması. Testler, TCS tarafından kuru, ıslak, karlı ve buzlu yollarda gerçekleştirildi.

Kış mevsiminde dar lastikler daha avantajlı

Karlı yolda daha ince lastikler daha iyi bir sürüş sunuyor. Test edilen tüm lastik ebatları birbiriyle aynı frenleme mesafeleri ortaya koysa da, kalkış ve sürüş kontrolü testlerinde farklılıklar gözlemleniyor. TCS, 195/65 R15 ebadındaki daha küçük lastiklerin, 225/40 R18 gibi daha geniş lastiklere kıyasla, kar üzerinde daha iyi bir çekiş sağladığını belirtiyor. Bu yüzey üzerindeki nispeten zayıf performans özelliklerinin yanı sıra, 18 inçlik lastiklerin ihtiyaç duyabilecekleri kar zincirleri ile kullanılması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle TCS, bu ebattaki lastikler ile karlı zeminde sürüş gerçekleştirmeyi tavsiye etmiyor.

Diğer taraftan, kış lastikleri esasen kuru zeminde sürüşe yönelik olmasa da, kuru zemindeki en rahat sürüşü 225/40 R18 ebadındaki lastikler ortaya koyuyor. Kar üzerindeki sürüş nitelikleri ve frenleme mesafeleri arasındaki fark o kadar ciddi olmasa da, Touring Club İsviçre, sürüş dengesi ve kontrol edilebilirlik alanlarında yine de bir farkın gözlemlediğini belirtiyor. Daha sağlam yanakları ve daha geniş temas alanı sayesinde 18 inçlik Winter Sport 5, özellikle 195/65 R15 ve 205/50 R17 ebatlarındakilerden daha başarılı.

Fakat ıslak zeminde daha küçük lastikler ön plana çıkıyor. Aradaki fark, kar üzerinde daha düşük olsa da, 225/45 R17 ve 225/40 R18 ebadındaki lastikler nemli yolda kontrol edilebilirlik ve suda kızaklama direnci alanlarında daha düşük bir performans sergiliyor. 205/55 R16 ve 205/50 R17 ebadındaki lastikler birbirine denk olsa da TCS, 195/65 R15 boyutlu lastiklerin hafif bir performans artışı sağladığını gözlemliyor.

Buz üzerinde bütün lastikler birbirine yakın olmakla beraber, 225/45 R17 ve 225/45 R18 ebadındaki lastikler, yanal denge alanında hafif bir üstünlüğe sahip.

Aşınma direncine gelecek olursak, 195/65 R15 ebadındaki daha küçük lastikler, diğer ebatlara kıyasla az farkla geride kalıyor. Yakıt tüketimi açısından ise, 225/45 R18 ebadındaki daha büyük lastik, performans etiketinden de anlaşılabileceği gibi, bir miktar daha düşük bir performans ortaya koyuyor. Diğer modeller, yuvarlanma direnci alanında C notuna sahipken, en büyük ebatlı bu model, E notu ile yetiniyor.

Ebatlar arasındaki fiyat farkı nedir?

rezulteo’nun lastik karşılaştırıcısı sayesinde, TCS tarafından test edilen 5 farklı ebattaki Dunlop Winter Sport 5 lastiklerine ait en uygun fiyatları bulmanız mümkün.

Lastik karşılaştırıcımız sayesinde, daha küçük ebatlarda kış lastiği seçerek hem ekonomik kazanç hem de performans nitelikleri açısından avantaj sağlayan bir seçenek olduğunu görebilirsiniz.

Dunlop Winter Sport 5

195/65 R15

205/55 R16

205/50 R17

225/45 R17

225/40 R18

Kuru zemin

✓✓

✓✓

✓✓✓

Islak zemin

✓✓✓

✓✓

✓✓

Kar

✓✓✓

✓✓

✓✓

✓✓

Buz

✓✓

✓✓

Daha fazla bilgi için “Kış lastiği ebatları nasıl olmalı? Küçük ebatlı lastik takmak yararlı mı?” yazımıza göz atabilirsiniz.

BENZER KONULAR

TCS ve ADAC tarafından şehir otomobillerine yönelik kış lastikleri karşılaştırması

İsviçre Touring Kulübü’nün (TCS), Alman Otomobil Kulübü (ADAC) ile ortaklaşa düzenlediği 2019 yılının, kış lastikleri karşılaştırmasının sonuçları açıklandı. Küçük boyutlu otomobillere yönelik 16 lastik, kış şartları altında bir dizi testten geçirildi. Karda en iyi performansı gösteren lastikler bu yazımızda.

Kompakt SUV’lar için en iyi kış lastiği? Auto Motor und Sport’un testi

Alman dergi Auto Motor und Sport, kompakt SUV’lara yönelik en iyi kış lastikleri sıralamasını yayımladı. Bu teste dahil edilen on bir lastik, Kuzey Finlandiya’nın taze karları üzerinde birbiriyle yarıştı. Bu lastik karşılaştırması, kış şartlarında güvenli şekilde seyahat etmek isteyen ve lastik arayışındaki SUV sahipleri için de ideal bir karşılaştırma.

Auto Express, uzun yol SUV lastikleri karşılaştırmasını sundu

İngiltere’de yayımlanan Auto Express dergisi, uzun yol SUV’lara takılan 235 50 R18 ebadındaki 8 farklı lastiği karşılaştırdı. Uzun yol SUV’lara en iyi lastiğin hangisi olacağını bu lastik karşılaştırması ile keşfedin.

Tyre Reviews 2019 Ultra Yüksek Performans lastikleri karşılaştırması: Goodyear Eagle F1 SuperSport ilk defa test edildi

Tyre Reviews sitesi, 8 farklı ultra yüksek performans lastiğini bir BMW M2 üzerinde test etti ve karşılaştırdı. Bu lastikler arasında özellikle yeni Goodyear Eagle F1 SuperSport lastiğinin rakipleri karşısında ne tür bir performans ortaya koyacağını merakla izledik.