Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

2021’de, AB lastik etiketinde yeni bilgiler yer alacak

Kamuoyu görüş alımı sonrasında, Avrupa Birliği Komisyonu, lastik etiketleri için yeni bir düzenleme geliştirdi. Bu mevzuat, hem lastik etiketi uygulamasının kalıcı olmasını hem de bu etiketin tüketiciler tarafından daha görünür, daha kolay anlaşılır hâle gelmesini hedefliyor.

Etiquette pneu : la loi sur l'étiquetage va-t-elle changer en 2021 ?

Lastik etiketleme sistemi, 2021'de yeni bilgiler içerecek © Adobe

Yeni bir lastik yasası

2012’de uygulanmaya başlanan AB lastik etiketi sistemi güncelleniyor!  Avrupa Komisyonu, tüketicilerin artık yakından tanıdığı AB lastik etiketinin değiştirilmesi için geçici bir anlaşma imzaladı. Bu değişiklik, tüketicilere daha net ve daha kapsamlı bilgiler sunmayı amaçlıyor. Etiket; lastiğin kullanım ömrü, yıpranmaya karşı direnci, kar ve buz üzerinde kavrama kabiliyeti gibi yeni bilgilere yer verecek. Şimdiye kadar muaf tutulan ağır vasıta lastikleri de yeni etiketlemeye tabi olacak.

AB lastik etiketinin yeni sürümü, makine ve beyaz eşyalarda kullanılmakta olan AB enerji etiketi ile benzer görünümde olacak ve mevcut simgeler korunacak. Bu girişim, Avrupa Birliği Enerji ve İklim Komiseri Miguel Arias Cañete tarafından sevinçle karşılanıyor: “Enerji verimliliği için sürüş alışkanlıklarımız büyük bir önem taşıyor. Avrupa Birliği vatandaşları, enerji tasarrufu sağlayan lastikler kullanarak yakıt tüketimini ciddi ölçüde düşürebilir ve tasarruf sağlamanın yanı sıra çevreyi de koruyabilirler. Avrupa, bu gibi girişimler sayesinde gerçek bir enerji güvenliğine ve iklim korumasına yöneliyor.”

Avrupa Komisyonu’na göre, bu yeni gereklilikler, her yıl, AB içindeki 4 milyona yakın aracın trafikten çekilmesine eşdeğer bir enerji tasarrufu sağlayacak. Bir sonraki etap, bu geçici anlaşmanın Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi’nin imzasına sunulması. Uygulamaya, 1 Mayıs 2021’de geçilmesi bekleniyor.

BENZER KONULAR

Michelin’in hafif ticari araçlara yönelik yeni yaz lastiği Michelin Agilis 3

Michelin, geçtiğimiz sene Agilis Crossclimate lastiğini satışa sunmuştu. Fransız lastik üretici, yeni yaz lastiği Agilis 3 ile ticari araç lastiği piyasasındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Nokian, yeni Powerproof ve Wetproof lastiklerinin SUV versiyonunu tanıttı

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian Tyres, Powerproof ve Wetproof yaz lastiklerinin SUV versiyonunu tanıttı. Daha ağır araçlara uygun olan bu lastikler sportif ticari araç ve CrossOver sürücülerine güvenlik ve performans sunmayı vaat ediyor.

2019/2020 sezonunun en iyi 7 yaz lastiği: Uzmanlarımızın tavsiyeleri

Hangi lastiği seçeceğinizden emin değil misiniz? Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız ne olursa olsun teknik uzmanlarımız 2019’un yaz lastikleri arasında sizi tatmin edecek bir seçenek bulmanıza yardımcı olacak.

Continental Extreme E’nin elektrikli SUV’lerini özel üretim off road lastikler ile donatıyor

Extreme E elektrikli SUV şampiyonası için tasarlanan iki yeni Continental lastiği Goodwood Hız Festivali’nde tanıtıldı. Bu yaz ve kış lastikleri en zorlu sürüş şartları ile yüzleşecek olan elektrikli SUV Odyssey 21 ile birlikte sunuldu.