Lastiklerinizi karşılaştırın ve en uygun fiyata satın alın!

2021’de, AB lastik etiketinde yeni bilgiler yer alacak

Kamuoyu görüş alımı sonrasında, Avrupa Birliği Komisyonu, lastik etiketleri için yeni bir düzenleme geliştirdi. Bu mevzuat, hem lastik etiketi uygulamasının kalıcı olmasını hem de bu etiketin tüketiciler tarafından daha görünür, daha kolay anlaşılır hâle gelmesini hedefliyor.

Etiquette pneu : la loi sur l'étiquetage va-t-elle changer en 2021 ?

Lastik etiketleme sistemi, 2021'de yeni bilgiler içerecek © Adobe

Yeni bir lastik yasası

2012’de uygulanmaya başlanan AB lastik etiketi sistemi güncelleniyor!  Avrupa Komisyonu, tüketicilerin artık yakından tanıdığı AB lastik etiketinin değiştirilmesi için geçici bir anlaşma imzaladı. Bu değişiklik, tüketicilere daha net ve daha kapsamlı bilgiler sunmayı amaçlıyor. Etiket; lastiğin kullanım ömrü, yıpranmaya karşı direnci, kar ve buz üzerinde kavrama kabiliyeti gibi yeni bilgilere yer verecek. Şimdiye kadar muaf tutulan ağır vasıta lastikleri de yeni etiketlemeye tabi olacak.

AB lastik etiketinin yeni sürümü, makine ve beyaz eşyalarda kullanılmakta olan AB enerji etiketi ile benzer görünümde olacak ve mevcut simgeler korunacak. Bu girişim, Avrupa Birliği Enerji ve İklim Komiseri Miguel Arias Cañete tarafından sevinçle karşılanıyor: “Enerji verimliliği için sürüş alışkanlıklarımız büyük bir önem taşıyor. Avrupa Birliği vatandaşları, enerji tasarrufu sağlayan lastikler kullanarak yakıt tüketimini ciddi ölçüde düşürebilir ve tasarruf sağlamanın yanı sıra çevreyi de koruyabilirler. Avrupa, bu gibi girişimler sayesinde gerçek bir enerji güvenliğine ve iklim korumasına yöneliyor.”

Avrupa Komisyonu’na göre, bu yeni gereklilikler, her yıl, AB içindeki 4 milyona yakın aracın trafikten çekilmesine eşdeğer bir enerji tasarrufu sağlayacak. Bir sonraki etap, bu geçici anlaşmanın Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi’nin imzasına sunulması. Uygulamaya, 1 Mayıs 2021’de geçilmesi bekleniyor.

BENZER KONULAR

Michelin Pilot Sport Cup 2 Connect : Donanım bağlantılı yarı slick lastik

Track Connect uygulamasının çıkışından 2 yıl sonra, Michelin yüksek performanslı teknolojisi ile %100 uyumlu yeni yarı slick lastiği Michelin Pilot Sport Cup 2 Connect'i lanse ediyor.

Pirelli, yeni lastiği Cinturato P7 ile emniyeti hedefliyor

Pirelli lastik markası, bu yaz için yeni Cinturato P7'yi çıkarıyor. Daha üstün kavrama kapasiteli üstün performans sağlayan yüksek teknoloji. Emniyeti hedefleyen, tüm sürücülerin ihtiyaçlarına uyum sağlayan ve hafifletilmiş ağırlığı ile enerji verimliliği sağlayan bir lastik. Lastik piyasasında hafif bir meltem esintisi...

Kış mevsiminde, Firestone Winterhawk 4 ile yollara meydan okuyun

Firestone, Winterhawk 4 tasarımı ile, sürücülerin tecrübelerinden yola çıkarak tasarladığı yeni kış lastikleri serisini lanse ediyor. Islak zeminde daha üstün tutunma ve frenleme performansı ile, Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi'ne göre B derecesine sahip bu lastiğin mükemmel bir kalite-fiyat ilişkisi sunması bekleniyor.

Hankook Dynapro AT2 lastik: 4x4 ile gürültüsüz sürüş

"Yepyeni ve yakışıklı" 4x4 lastiği Hankook Dynapro AT2, lastiklerin yuvarlanma gürültüsünün konforu olumsuz yönde etkilediği tüm yol tipleri için tasarlandı. Özellikleri bununla da sınırlı değil: Lastik yanağında 3PMSF işaretiyle kış mevsimi için de tescilli bir 4 mevsim lastiğidir. Yıl boyunca kullanabilirsiniz!