Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

BMW X5, 3 ve 8 Serisi’nin orijinal ekipman lastikleri Bridgestone’dan

Japon lastik üreticisi Bridgestone, BMW’nin yeni X5, 3 ve 8 Serisi modellerini fabrika çıkışında donatmak için, BMW ile bir iş birliği imzaladığını duyurdu.

BMW X5, 3 ve 8 Serisi’nin orijinal ekipman lastikleri Bridgestone’dan

© Bridgestone

BMW’lere özel üretim lastikler

Hâlihazırda BMW’nin elektrikli araçlarında orijinal ekipman lastiği olan Bridgestone, otomobil üreticisinin geleneksel motorlu araçlarını da ihmal etmiyor. BMW i3, i3s ve i8’den sonra lastik üreticisi, BMW X5, 3 ve 8 Serisi’nin orijinal ekipman lastiklerini de tedarik edecek. Alman üreticinin elektrikli araçlarında tasarrufa ve “ologic” teknolojisine ağırlık verirken, bu iş birliği konfora ve sportif sürüşe odaklanıyor.

BMW X5 için iki farklı lastik

BMW X5’e yönelik olarak Bridgestone, lastiklerini elektronik kontrollü süspansiyon, beş kollu arka aks süspansiyonu ve ayarlanabilir lastik süspansiyonu arasında bir uyum oluşturacak şekilde geliştirdi. Gerçekleştirilen çeşitli testler sonrasında, 18 ile 21 inç arasındaki jant çaplarında sekiz farklı lastik, BMW tarafından X5 için onaylandı: Yaz lastiği olarak Alenza 001, kış lastiği olarak ise Blizzak LM001 modelleri kullanılıyor. Bu lastiklerin her ikisi de Run Flat teknolojisine sahip.

BMW 3 Serisi için yenilikçi lastikler

BMW 3 Serisi’ne yönelik lastikleri geliştirmek için Bridgestone, 3 boyutlu bir tasarım yazılımı kullanmış. Bu yöntem sayesinde basınç daha iyi bir şekilde dağıtılarak zemin üzerindeki kavrama kabiliyeti iyileştiriliyor. Bu lastik aynı zamanda yuvarlanma direncini düşüren ve performans niteliklerini artıran yeni bir hamur bileşimi kullanıyor. 3 Serisi için fabrika çıkışında 3 farklı model sunulacak: Yaz lastiği Turanza T005, kış lastiği Blizzak LM001 ve dört mevsim lastiği LS100A.

BMW 8 Serisi için öncelik sportif kullanım

BMW 8 Serisi için Japon lastik üretici, hem en iyi sürüş konforunu sunmak hem de aracın sportif niteliğini korumak istemiş. Bridgestone’nun Ar-Ge ekibi, bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek lastikleri sıfırdan tasarladı. Bu doğrultuda üretici markanın mühendisleri, farklı yüzeylerde son derece iyi bir kavrama güvencesi sunan farklı malzemeleri bir araya getiren bir yöntem geliştirdi. Sonuç olarak BMW tarafından Turanza T005 ve Potenza S007 yaz lastikleri, yeni 8 Serisi’nde orijinal ekipman olarak kullanılmak üzere onaylandı ve her iki lastik de Run Flat opsiyonuna sahip.

BENZER KONULAR

Tubeless lastik: Günümüzde de yaygın olarak kullanılan lastik türünün tanımı ve tarihçesi

Tubeless lastik, 90 yıl önceki icadından beri son derece yaygın olarak kullanılan şambrelsiz lastik türüdür. Tubeless lastikleri günümüzde; motosikletlerde, yol bisikletlerinde, dağ bisikletlerinde ve otomobillerde görüyoruz. Fakat bu lastiğin tarihçesi nedir? Şambrelsiz lastiği kim icat etti? Bu soruların yanıtı bu yeni yazımızda.

Michelin’in havasız patlamayan lastiği Uptis’e ödül

Michelin, 2019 başında Delinmeye Dayanıklı Lastik Sistemi Uptis’in tanıtımını yapmıştı. Bu prototip, Fransız üreticinin yoğun Araştırma ve Geliştirme çalışmalarının bir sonucuydu. Bu teknoloji, otomobil sürücülerinin güvenliği, yakıt tasarrufu ve sürdürülebilir hareketlilik alanlarında sağladığı katkılar nedeniyle üç farklı ödüle layık görüldü.

2020 Pirelli Takvimi “Juliet’in peşine düştü”

“Juliet’in peşinde” isimli 47. Pirelli Takvimi, Shakespeare’in trajedisi "Romeo ve Juliet'ten" esinlendi. İlk kez bir İtalyan resim sanatçısı tarafından yönetilen takvimin tanıtımı, dramın yaşandığı Verona Filarmoni Tiyatrosu’nda yapıldı.

Cyber Tyre: Pirelli’nin 5G bağlantılı lastiği

Üyesi olduğu 5G Otomotiv Birliği (5GAA) tarafından bağlantılı araç teknolojisi konulu etkinlikte, Pirelli, 5G sayesinde sunabileceği gelişmiş hizmetleri tanıttı. Bunlar arasında, Pirelli’nin ağ bağlantılı akıllı lastik teknolojisi de vardı. Cyber Tyre isimli bu akıllı lastik, araç kullanıcısına ve aynı güzergâhı kullanan diğer sürücülere yol şartları hakkında bilgiler aktarıyor.