Rezulteo
En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastik karşılaştırıcımız, en iyi lastikleri en iyi fiyata bulmanızı sağlar

Conti CARE: Continental’dan yarının konsept lastiği

Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'na (IAA) katılan Alman lastik üreticisi Continental, daha iyi bir hareketlilik yönetimi sağlamak için, bağlantılı janta takılı yenilikçi lastik teknolojisini tanıttı.

Comment fonctionne le pneu concept CARE de Continental pour renouveler l’air de la pression des pneus ?

Conti CARE, Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (IAA) tanıtıldı. © Continental

Bağlantılı ve uzun ömürlü bir lastik

C.A.R.E konseptinin açılımı: Bağlantılı (Connected), Otonom (Autonomous), Güvenilir (Reliable) ve Elektrikli (Electic) bir lastik. Continental’ın bu yeni lastik konsepti, sıradan bir lastiğin çok ötesinde. Bu lastik ve jant ikilisi, 2017’de Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (IAA) sunulmuş olan ContiSense teknolojisini kullanarak geleceğin hareketlilik dünyasını değiştirmeyi hedefliyor.

Lastiğin içinde yer alan bu sensör ağı, her türlü detayı izliyor ve lastiğin hava basıncı, sağlamlığı ve aşınma seviyesi gibi bilgileri sürücüye aktarıyor. Bütün bu bilgiler, lastikleri izleyen ContiConnect Live isimli İnternet uygulamasında bir araya geliyor. Performans seviyesini artıran ve masrafları düşüren bu sistem, geleceğin robot taksi filoları ve diğer otonom araçlar için mükemmel bir çözüm.

Le pneu concept Conti CARE avec la jante fermée

© rezulteo

Lastik şişirmeye son

Bağlantılı bir çipin kullanımı, daha önce başka lastik üreticileri tarafından da geliştirilen bir fikir olsa da Continental bu konsepti bir adım ileri taşıyor. Conti CARE, duruma bağlı olarak lastiklerin şişirme basıncını otomatik olarak ayarlama imkanını sunuyor. Jant içerisinde yer alan santrifüjlü pompalar, aracın hızlanması sırasında tekerlerin dönüşünden istifade ederek basınçlı hava depoluyor. “PressureProof” isimli bu yenilik, lastiğin her zaman istenen şişirme basıncına sahip olmasını sağlayacak ve yakıt tüketimi ile CO2 emisyonlarını düşürecek.

De Conti CARE conceptband met open velg

© rezulteo

 

 Jant ve lastik yapısı da, teker içerisindeki titreşimleri ortadan kaldıran SilentWheel konsept teknolojisi sayesinde, Conti CARE’nin daha sessiz bir sürüş gerçekleştirmesini mümkün kılacak ve yolculuklar daha konforlu bir hale gelecek.

BENZER KONULAR

Lastik markaları küresel ısınmaya karşı neler yapıyor?

Çevresel sorunlar herkesin gündemindeyken gerek tüketiciler gerekse de şirketler çevre sorunlarını azaltmak için kalıcı çözümler arıyor. En başta da lastik sanayii. Lastik üretimi, birçok doğal ve kimyasal kaynağın tüketilmesini gerektiriyor. Atık haline gelen lastiklerin geri dönüşümü, ağır bir süreci gerektiriyor. Dolaysıyla karbon ayak izini düşürmek için lastik üreticileri hangi adımları atıyor? Lastik markaları, çevrenin korunmasına yönelik ne gibi çözümler üretiyor?

Tubeless lastik: Günümüzde de yaygın olarak kullanılan lastik türünün tanımı ve tarihçesi

Tubeless lastik, 90 yıl önceki icadından beri son derece yaygın olarak kullanılan şambrelsiz lastik türüdür. Tubeless lastikleri günümüzde; motosikletlerde, yol bisikletlerinde, dağ bisikletlerinde ve otomobillerde görüyoruz. Fakat bu lastiğin tarihçesi nedir? Şambrelsiz lastiği kim icat etti? Bu soruların yanıtı bu yeni yazımızda.

Michelin’in havasız patlamayan lastiği Uptis’e ödül

Michelin, 2019 başında Delinmeye Dayanıklı Lastik Sistemi Uptis’in tanıtımını yapmıştı. Bu prototip, Fransız üreticinin yoğun Araştırma ve Geliştirme çalışmalarının bir sonucuydu. Bu teknoloji, otomobil sürücülerinin güvenliği, yakıt tasarrufu ve sürdürülebilir hareketlilik alanlarında sağladığı katkılar nedeniyle üç farklı ödüle layık görüldü.

2020 Pirelli Takvimi “Juliet’in peşine düştü”

“Juliet’in peşinde” isimli 47. Pirelli Takvimi, Shakespeare’in trajedisi "Romeo ve Juliet'ten" esinlendi. İlk kez bir İtalyan resim sanatçısı tarafından yönetilen takvimin tanıtımı, dramın yaşandığı Verona Filarmoni Tiyatrosu’nda yapıldı.