En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Goodyear Aero : Geleceğin uçan ve otonom araçlara yönelik yeni konsept lastik

Goodyear, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nın ziyaretçilerini şaşırtmaya devam ediyor. Amerikalı lastik üretici, 2016'daki küre lastik ve 2018'deki çevreci lastik konseptlerini takdim ettikten sonra, bu yıl da geleceğin uçan ve otonom otomobilleri için geliştirdiği yenilikçi konsept lastiğini tanıttı.

2019 Cenevre Otomobil Fuarı: geleceğin uçan ve otonom araçlarında göreceğimiz Goodyear’ın Aero konspet lastiği

Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Goodyear’ın yeni konsept lastiği! © Goodyear

Havada uçmak için havasız lastik

Havayı temizleyen Goodyear Oxygene’den sonra Goodyear’ın bu seneki konsept lastiği Goodyear Aero, pervaneli bir lastik. Bu konsept lastiğin pervaneleri, aracın ağırlığını taşıyabilecek ve yolda çok geleneksel bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak. Konsept lastiğin pervaneleri, aynı zamanda aracın tekerleri eğik vaziyetteyken kalkış ve havada kalmasını temin edecek. Goodyear'a göre, yüksek performanslı araçlarda yer alacak Aero, şehir servislerinin hem kara hem de hava taşımacılığı yapmasını sağlayacak. Sürtünmesiz bir çekiş için lastiklerin yuvarlanması manyetik bir kuvvetle yapılacak.

 

Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Goodyear konsept lastiği Aero

© Goodyear

Lastik arızalarını önceden tespit eden lastik

Goodyear’ın yeni konsept lastiği aynı zamanda akıllı bir lastik.  İçinde yer alan yapay zeka işlemcisi sayesinde lastik, lastik sensörlerinden gelen bilgileri hem araçlar arası yapılan iletişimlerde hem de araçla altyapı arasında yapılan bilgi aktarımlarında kullanacak. Bu bilgi akışlarının analizinden sonra işlemci, araca bir hareket planı önerebilecek (uçuş veya karayolu modu) hatta lastikte oluşması muhtemel problemleri çok önceden tespit ederek, bunların ortaya çıkmasını önleyebilecek.

2019 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Goodyear Aero konsept lastiğinin yan görünümü

© Goodyear

Yarının hareketliliğine ilham veren lastik konsepti

Aero, hâlihazırda yalnızca bir araştırma konsepti olarak kalsa da içerdiği teknolojik keşiflerin bir kısmı şu anda Goodyear tarafından geliştiriliyor ve bu yüzden de yakın bir gelecekte markanın yeni ürünlerinde karşımıza çıkabilir. Markanın konsept lastikleri hakkında konuşan Goodyear Teknoloji Müdürü Chris Helsel, “Goodyear konseptleri, yeni bir hareketlilik ekosistemi için lastikler ve ulaşım teknolojileri hakkında bir tartışma başlatmaya ve zenginleştirmeye yöneliktir" diyor. Bu açıklamayla birlikte Amerikalı lastik üreticisinin, geleceğin hareketliliği konulu tartışmalarda önemli bir rol oynayacağının altı bir kez daha çizilmiş oldu.

BENZER KONULAR

BMW X5, 3 ve 8 Serisi’nin orijinal ekipman lastikleri Bridgestone’dan

Japon lastik üreticisi Bridgestone, BMW’nin yeni X5, 3 ve 8 Serisi modellerini fabrika çıkışında donatmak için, BMW ile bir iş birliği imzaladığını duyurdu.

Bridgestone, Ay'da sürüşe imkan tanıyan lastikler tasarlayacak

Bridgestone, Japon Uzay Araştırma Ajansı tarafından düzenlenen bir uzay keşif görevine dahil olacağını ilan etti. Markaya verilen görev, Ay yüzeyinde sürüşe uygun lastikler geliştirmek.

Nokian, karda kışta trafiğe çıkabilen ilk otonom araca lastik tedarik ediyor

Finlandiyalı lastik üreticisi Nokian, her türlü hava koşullunda trafiğe çıkabilen ilk otonom otobüse lastik tedarik edeceğini ilan etti.

Pirelli Track Adrenaline: P Zero lastiklerinden en iyi şekilde yararlanmayı sağlayan uygulama

89.’su düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Pirelli, lastikler ile bağlantılı yeni çözümü, Track Adrenaline’i tanıttı.