En iyi lastikleri en iyi fiyatlara bulun

Lastikle ilgili aradığınız her şey burada

Michelin Uptis: 2024 yılından itibaren patlamayan otomobil lastikleri mi sunacak?

Michelin ve General Motors, Movin’On sürdürülebilir hareketlilik zirvesi sırasında binek araçlara yönelik havasız bir lastik prototipini tanıttı. Uptis isimli bu konsept 2024’den itibaren satışa sunulacak.

Michelin havasız lastik prototipi uptis

© Michelin

Beş yıl içerisinde havasız lastikler kullanabileceğiz

Montreal’de üçüncüsü düzenlenen küresel sürdürülebilir hareketlilik zirvesi “Movin’On”un açılışını gerçekleştiren Fransız üretici Michelin aynı zamanda havasız lastik projesini tanıttı. Unique Puncture-proof Tire System (Patlamaya Karşı Dirençli Eşsiz Lastik Sistemi) ifadesinin kısaltması olarak Uptis adını taşıyan bu prototip General Motors ile iş birliği içerisinde geliştirilmiş ve 2024’den itibaren tüm binek araçlara yönelik olarak satışa sunulması bekleniyor. Chevrolet Bolt EV gibi araçlar üzerinde daha şimdiden testler gerçekleştirilmekte.

Uptis, basınçlı hava içermediği için patlama riski taşıyamayan bir lastik-teker takımı. Bu proje aracılığıyla Michelin hammadde sarfiyatını azaltmayı ve geleceğin hareketlilik dünyasını desteklemeyi amaçlıyor. Üreticinin hesaplamalarına göre patlama riski, yoldaki düzensizliklerin neden olduğu hasarlar ve uygun olmayan bir hava basıncının neden olduğu düzensiz aşınma ortadan kaldırılırsa dünya çapında 200 milyon lastik tasarrufu sağlanabilir. 

Vision’dan Uptis’e

Bundan 2 sene önce Michelin geleceğin lastiği “Vision”u tanıtmıştı. Bu konsept havasız, bağlantılı, dayanıklı ve 3 boyutlu yazdırma teknolojisi ile yenilenebilir bir lastik olarak tarif edilmişti. Uptis projesi ve onun 2024’de piyasaya sunulma planı Fransız üreticinin Movin’On sloganını gerçeğe dönüştürdüğünün bir göstergesi : “Azimden eyleme geçmek".

Michelin grubunun yeni müdürü Florent Menegaux bu gelişmeyi üretici markanın geleceğin hareketliliğine yönelik attığı adımların yeni bir kanıtı olarak değerlendiriyor ve Movin’On zirvesi sırasında şu açıklamada bulunuyor: “Uptis, Michelin’in sürdürülebilir hareketlilik vizyonunun gerçeğe dönüştürülebilecek bir rüya olduğu gösteriyor. Hareketliliği bir dönüşüm sürecinden geçirme azmimizi paylaşan GM gibi stratejik ortaklar ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği şimdiden geleceğe yelken açmamıza imkân tanıyor.”

Sarsıcı teknolojik yenilikler

Uptis’in tasarımı size tanıdık geliyorsa bunun sebebi Michelin’in arazi sürüşüne yönelik bazı ticari araç tipleri için bu türden havasız lastikleri satışa sunması olacaktır. Lastik-teker takımı, yükü kaldıran köprüler ve kesilmelere dayanıklı dış çember gibi bir takım tasarım özelliklerini Tweel ile paylaşıyor olsa da Uptis, üreticisine göre gerçekten sarsıcı bir teknolojik yenilik niteliğinde. Michelin’e göre bu proje hem lastik mimarisi hem de kullanılan kompozit materyaller açısından devrim niteliğinde yeniliklere sahip.

Michelin Tweel lastik

© Michelin 

Michelin’in Araştırma ve Geliştirme Müdürü Eric Vinesse şu ifadede bulunuyor: “Uptis prototipi Michelin’in hem yüksek teknoloji materyaller hem de geliştirme yaklaşımı alanlarındaki yenilikçilik kapasitesinin bir göstergesi.” Nitekim Tweel’in üzerindeki teknolojiler aracın yükünü yalnızca çok düşük hızlarda kaldırmaya imkan tanıyor. Uptis ise aynı fonksiyonu binek araçların ortaya koyduğu hızlarda temin edebiliyor.

BENZER KONULAR

Toyo Tires lance son premier centre de R&D européen

Le manufacturier japonais Toyo Tires vient d’officialiser l’ouverture d’un nouveau centre de Recherche et Développement en Allemagne, son premier en Europe.

Falken Tyre, lastiklerin ürettiği elektriğin toplanmasını sağlayan bir çip geliştiriyor

Japon üretici Falken Tyre, lastiklerin dönüşü ve deformasyonu ile oluşan statik elektriğin kullanılmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Otomobil üreticileri grupları ve lastik markaları

Bu makalede, rezulteo sizlere başlıca otomobil üretici gruplarına ve aralarından bazılarının özel lastik işaretlemelerine genel bir bakış sunuyor.

Continental’ın orijinal ekipman piyasasındaki başarısı

Continental lastikleri Avrupa’nın başlıca otomobil üreticileri tarafından araçlarında kullanılmak üzere seçiliyor.